Verstoringen in prikkelverwerking bij hersenletsel; vermijden wordt lijden, zorg dat jij leidend wordt!

logo hersenletsel
23 april, 2026
Utrecht

Verstoringen in prikkelverwerking bij hersenletsel;
vermijden wordt lijden, zorg dat jij leidend wordt!

Wat horen we het vaak; ‘prikkels blijken overweldigend te zijn sinds ik hersenletsel heb. En als ik dan toch eens probeer om naar die verjaardag te gaan, lijkt het wel of het nog erger is dan eerder. Wat kan ik doen? Ik wil zo graag weer dingen ondernemen, maar het lijkt wel of ik alleen maar achteruit ga.’ Het is een voortdurende zoektocht naar balans: te veel prikkels zijn overweldigend en vermoeiend, te weinig prikkels zijn vermoeiend en leiden tot terugtrekking of minder kunnen.

Hoe kan het wel?
En toch, veel mensen kennen het wel. Die ene keer, dat ik met mijn gezin naar de Ikea ging, toen ging het eigenlijk best goed. Als ik ’s morgens boodschappen ga doen, gaat het nog wel. Maar aan het einde van de middag vind je mij echt niet in de supermarkt.
Hoe dat kan en hoe je je dagelijks leven kan beïnvloeden door meer te doen, daar gaan we in deze workshop op in. Je leert begrijpen wanneer jouw alertheid bepalend is in de mate van de last van prikkels. Verder leer je op basis waarvan je die alertheid kan beïnvloeden en er daarmee voor zorgt dat je prikkelrijke situaties beter aan kan. Hoe fijn is dat? Mee kunnen doen met het gezin of toch met vrienden mee kunnen naar een terras zonder dagen daarvan te moeten bij komen!

Zintuigen
Je leert verder welke zintuigen we hebben, we hebben er meer dan je denkt, en hoe ze elkaar kunnen beïnvloeden. Iedereen heeft een sensorisch profiel op basis waarvan je strategieën kunt inzetten. Natuurlijk kunnen we niet voor iedere deelnemer in deze workshop een profiel opstellen, maar bij hersenletsel zien we vel gelijkenissen. Aan de hand van een profiel, dat we veel zien, gaan we met elkaar kijken welke strategieën je kunt inzetten om de nare prikkels beter te kunnen hanteren.

Toepassen
Verder gaan we met elkaar een situatie uit het dagelijks leven uitwerken, zodat je direct een voorbeeld mee naar huis neemt, dat je ook in andere situaties kan toepassen.Je gaat naar huis met een rugzak vol praktische tips, waar je gelijk op de terugweg naar huis mee kunt gaan experimenteren.

Wie, waar, wanneer?
De workshop wordt gegeven door Steven Kalkman. Hij is, nadat hij meer dan 15 jaar als fysiotherapeut heeft gewerkt met mensen met hersenletsel, waaronder 10 jaar bij het behandelprogramma Hersenz, nu coördinator Behandeling en Kwaliteit bij dat behandelprogramma. Daarnaast geeft hij trainingen over prikkelverwerking aan de Hersenz-professionals.
Verder is hij eigenaar van BreinPrikkels, van waaruit hij trainingen en lezingen geeft, onder andere over prikkelverwerking. Ook behandelt hij mensen met verstoringen in de prikkelverwerking op de praktische manier, zoals hij in de workshop in vogelvlucht zal doen.

 

Locatie: De Paraplu,
Van Bijnkershoeklaan 10,
3527XL Utrecht
Tijd: 11.00 uur – 13.00 uur

Aanmelding via utrecht@hersenletsel.nl